Az apiterápia jelentése

Az Apisméh – és a terápiagyógyítás – szavak összevonásából keletkezett az apiterápia kifejezés.

Az apiterápia fogalmán a méhek által előállított anyagok gyógyító célú felhasználását értjük; ez a gyógyítási forma ősi eredetű. A méhészeti termékek koncentráltan tartalmazzák a növények hatóanyagait. Táplálkozás élettani szempontból jellemző rájuk, hogy koncentráltan tartalmazzák a szervezet működéséhez szükséges létfontosságú anyagokat. Rendszeres fogyasztásuk segíti az egészség megőrzését és az immunrendszer erősödését.

Apiterápia alkalmazási területei:

  • Reumás ízületi gyulladások
  • Térd idült ízületi gyulladással járó csontbetegségében
  • Csípőízület megbetegedései
  • Vállízületi kötőszöveti gyulladás (periartritisz)
  • Porckorong bántalom
  • Nyaki-felkari idegfájdalom
  • Izomrostgyulladásban
  • Ín- és ínhüvelygyulladásban
  • Szklerózis multiplex
  • Impotencia
  • Rákos sejtek szaporodásának gátolása

Mindenképp javasolt az apiterápia alkalmazása a következő betegségek esetén: ágybavizelés, álmatlanság, égési sérülések, vérszegénység, allergiás panaszok, szív- és érrendszeri betegségek. Méz napi fogyasztásával a tünetek orvosolhatóak.

Apiterápiás termékek

Az ember számára az ősidőktől fogva a kaptár termékei a táplálékon kívül a betegségek ellenszerét is jelentették.

Méz

A virágok nektárjának, növényi nedveknek méhek által átalakított terméke. A méz közel 70 gyógy- és fiziológiai hatással bír. A méz kiváló szénhidrátforrás, mely gazdag ásványi anyagokban, tartalmaz vitaminokat (C és B), szerves savakat, illóolajokat és fontos enzimeket. Találhatók még benne aminosavak, fehérjék és egyéb bioaktív anyagok.

A mézben lévő cukortartalom több, mint 80%-a szinte azonnal képes felszívódni anélkül, hogy ez megterhelné a hasnyálmirigy működését.

A méz antibakteriális, külsőleg és belsőleg is használható.

Méz felhasználása: szívbetegségek (szívgyengeség), gyomorhurut, légcsőhurut, endokrin-mirigy bántalmak (elégtelenség), sebek, enyhe hashajtó.
Meghűlésre leghatékonyabb a lépes méz, vagy a sötét színű erdei méz. A méz serkenti a sebgyógyulást. Vashiány pótlására kiválóan alkalmazhatók a sötétebb mézek.
Kontraindikációi: cukorbetegség, pajzsmirigy túltengés, agyalapi mirigy túlműködés, allergia és gyomorsav túltengés.

Virágpor

Szemcsés anyag, amely magas biológiai értéke miatt jelentős energiaforrás az ember számára is. A virágpor tulajdonképpen a virágos növények hím jellegű ivarsejtjeiből áll.

Fontos fehérjeforrás: 20 aminosavat tartalmaz. Már 30 gramm virágpor is képes fedezni egy felnőtt ember napi fehérjeszükségletét. Elsősorban vas, réz, kén, nátrium, kálium, kálcium, magnézium, mangán, cink, króm, nikkel, szelén, kobalt található benne. Az apiterápiás termékek legjelentősebb vitamin forrása.

Virágpor hatása:

  • serkenti az anyagcsere folyamatokat, a belső elválasztású mirigyek működését,
  • elősegíti a vérképzést,
  • erősíti a szívizmot.

A virágpor alkalmazása: kúraszerűen megfázás, influenza, vérszegénység, prosztatabántalmak esetén, hiánybetegség, magas vérnyomás megelőzésére, sugárkezelés mellékhatásainak kivédésére.

Propolisz

A növények rügyeiből, egyéb növényi nedvekből származó termék, melyet a méhek fertőtlenítésre, ragasztásra, tartósításra használnak. A propolisz legfontosabb hatóanyagai: gyanta, viasz, illóolajok, flavonoidok, ásványi anyagok.

A propolisz hatása az emberi szervezetre: erős fájdalom és gyulladáscsökkentő, valamint antioxidáns hatású.

Méhpempő

A méhek hormonváladéka: ezzel táplálják a méhkirálynőt. A méhkirálynő a méhpempő miatt mérete nagyobb a dolgozókénál, élettartama pedig többszöröse alattvalóinak.
Általános roboráló, teljesítményfokozó hatású.

Méhméreg

Felhasználása főleg a gyógyszeriparra jellemző. A méhméreg idegbénító, légzésbénító. A méhméreg hisztamint tartalmaz, ezért főleg mozgásszervi panaszokra ajánlott.
A méhméreg a sclerosis multiplex elleni védekezés hatásos anyaga. Felhasználható reuma, sokízületi gyulladás, idegzsába, szivárványhártya és ideghártya gyulladás esetén.

Alkalmazásának módjai:

  • közvetlen méhszúrás a fájós testrészen
  • közvetlen méhszúrás az akupunktúrás pontokon
  • az akupunktúrás pontok beinjekciózása vagy krémmel bedörzsölése
  • tilos a has és a fej kezelése
  • kontraindikált: vese, májgyulladás, cukorbetegség, terhesség, méhméreg allergia esetén

Méhkenyér

A méhkenyér ritkábban kapható; tulajdonképpen fermentálthőkezeltvirágpép könnyen emészthető vas, cink és magnézium tartalommal, magas K-vitamin koncentrációval.

Magyar Apiterápiás Társaság

A honlap videó részlegén található anyagot is ajánljuk megtekinteni, melyben Dr. Körmendy-Rácz Jánossal – a Magyar Apiterápiás Társaság elnökével – történő beszélgetésben sok érdekes információ elhangzik.